ListeYakınçağYeniçağ

Seyyahların Gözünden Osmanlı’yı Keşfedeceğiniz 5 Eser

Bu makaleyi 5 dakikada okuyabilirsiniz

 

Hazırlayan: Sümeyye Bayır Taşdemir

Osmanlı toprakları Avrupa tarafından merak edilen, keşfedilmek istenen topraklar olmasının yanında, siyasi ve ekonomik anlamda da Avrupalıların odak noktasında olmuştur. Çeşitli vesilelerle Osmanlı topraklarına gelen Avrupalıların kaleme aldığı günlük, seyahatname ve mektupların bir araya getirilerek yayımlanması tarih ve kültür aktarımı açısından da önemli olmuştur. Bu meraka sahip olanların zevkle okuyabileceği beş eseri sizler için sıraladık.

1.Abdülhamid İstanbul’unda Bir Kadın Seyyah, Kitap Yayınevi

1907 yılının Eylül ayında Sofya Garı’ndan diş hekimi kocasıyla yolculuğa çıkan Bulgar bir kadının ve kendilerine eşlik eden ünlü şair Bulgar İvan Vazov’un Osmanlı payitahtına gelmelerinin ardından kaleme alınmış bir seyahatnamedir. Seyahatlerinin iki yıl sonrasında yayımlanan eser, Sofya-İstanbul tren yolculuğu ile başlayıp, İstanbul’da on gün boyunca görülen yerleri içeriyor. Abdulhamid’in Hamidiye Camisi’ndeki Cuma selamlığı merasimi, Galata Mevlevihanesi’ndeki semazenlerin gösterileri bunlardan bazıları

2.Chardin Seyahatnamesi, Kitap Yayınevi

Seyahatname klasiklerinden olan Cardin Seyahatnamesi yalnızca Osmanlı topraklını değil Gürcistan, Ermenistan ve İran’ı da içeren geniş bir coğrafyayı kapsamaktadır. Chardin’in 1671’de İzmir’e hareket etmesiyle başlayan kitap, diğer eserlere nazaran daha geneldir ve yorumlamaları dikkat çekmektedir. Gözlemlerinin temelinde ise Fransız-Osmanlı arasında yapılan kapitülasyonların yenilenmesi ve Hristiyan Avrupa ile Osmanlı İmparatorluğu arasındaki ilişkilere yoğunlaşıyor.

3.Bir Papazın Osmanlı Günlüğü, Dergâh Yayınları

Dr. John Covel eğitimine Tıp alanında başlayıp ardından papaz olmaya karar veren İngiltere Kralı Majesteli II. Charles’in sefaret papazıdır. Osmanlı topraklarına gelmek için başladığı gemi yolculuğundan itibaren yazılarını kaleme almıştır. 1670-1677 yılları arasında İstanbul’da kalmış ve her şeyi gözlemlemiştir. IV. Mehmet’in kızı Hatice Sultan’ın düğün töreni ve Şehzade Mustafa’nın sünnet düğününe de katılmış bu kutlamaları ayrıntılı bir şekilde ele almıştır.

4.Du Loir Seyahatnamesi, Yeditepe Yayınevi

Sultan IV. Murad zamanında İstanbul’a gelen Sör Clauser du Loir Fransız bir seyyahtır. Devlet teşkilatı, merasimler, Türklerin yaşam tarzı konularında gözlemler yapmış büyük bir hayranlıkla gözlemlerini kaleme almıştır. Özellikle Fransa’da bulunan dostlarına yazmış olduğu mektuplara yer verilen kitapta, Hristiyan Avrupa gözünden Osmanlı topraklarına duyulan merak ve hayranlık aşikâr bir şekilde sunulmuştur.

5.Reinhold Lubenau Seyahatnamesi, Kitap Yayınevi

III. Murat’ın padişah olduğu dönemde Osmanlı topraklarına gelen yazar, Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu’nun Osmanlı İmparatorluğu’na gönderdiği elçilik heyeti içerisinde bulanan eczacıdır. Osmanlı topraklarında bulunduğu dönemde yazmış olduğu günlük, yazarın yolculuğa başladığı Tuna Nehri kıyılarından Osmanlı’nın başkentine geliş süreci ile başlamaktadır. İstanbul’a vardıktan sonra burada katılmış olduğu törenler ve Türk kültürü üzerine ayrıntılar verir. Ayrıca gezmiş olduğu diğer şehirler hakkında da aktarımlarda bulunsa da eserin büyük çoğunluğu İstanbul’u içermektedir.

Comments (1)

  1. Ne güzel kitaplardan haberdâr olduk. Teşekkür ederiz. Kaleminize kuvvet.

Comment here