Siyasal Bilimler

Post-Kolonyalizmin Mimarı: Sandhrust Kraliyet Akademisi

Bu makaleyi 7 dakikada okuyabilirsiniz

Hazırlayan: Hüseyin Cahit Şen

 

 

Sandhrust Kraliyet Akademisi ya da İngiliz diliyle Royal Military Academy Sandhrust (RMAS), şimdiki ismiyle İngiliz kara ordusunun subay başlangıç merkezi olarak 1947 yılında Londra’nın 55 km güneybatısında kurulmuş olsa da temeli 18. yüzyıla dayanmaktadır. Kraliyet akademisi şu anda da faaliyet göstermekte olup %10 bayan %10 deniz aşırı ülke öğrenci prensibi ile çalışmaktadır. Temel askeri eğitimlerinin yanı sıra iletişim, uygulamalı davranış bilimleri, askeri ve uluslararası sorunlar ve de harp etütleri dersleri verilmektedir.

Akademinin dikkat çekmesinin en önemli nedenleri arasında buradan mezun olan kişiler gelmektedir. O kısma gelmeden önce akademiden biraz daha bahsedelim. Öncelikle akademiden mezun olanlara için tören yapılır ve kraliçe nişanı ile ödüllendirilirdi. Tabi bu bütün mezun olanlar için geçerli değildir, o zaman kim gözde ise ona bu nişan layık görülür. İngilizler arasında da ‘’sir’’ ünvanının en çok  verildiği okul olarak da dikkat çekmektedir. Akademinin misyonu ‘’Mükemmel İçin Hazırlık’’tır ve akademinin eğitimde öğretilen sloganı ise ‘’Liderliğe Hizmet’’tir. Ayrıca akademinin kendi sitesinde akademiye dair bilgiler mevcuttur. Akademi kendi vatandaşları dışında ülke dışı ülkelerde de etkilidir çünkü bu akademiden mezun çoğu kişi Ortadoğu, Asya ve Afrika’da ya kral ya başkan ya da üst düzey asker olarak görev yapmış yapmakta ya da veliaht olarak bekleyip yapmaya hazırdır. Bir nevi Roma geleneğinin devamı da denebilir bu akademi için. Bu akademiden mezun olan ve şu an dünya düzeninde rol oynayan ya da oynamış olan kişilere bir bakalım:

Sultan Kabus (Yakın zamanda vefat eden Umman sultanı. Umman onun tahta geçtiği sırada iki bölümdü ve iki ülkeyi birleştirdi. Dünyada Ortadoğu’nun tarafsız lideri olarak bilinir)

Hamed Bin El Hüseyin (Eski Katar Emiri)

Temim bin Hamed es-Sani (Katar Emiri)

Mammer Kaddafi (Libya eski lideri. Arap baharı zamanında halkı tarafından öldürüldü)

Abdurabbu Mansur el-Hadi (Yemen Devlet Başkanı)

Sahipzade Seyid İskender Ali Mirza (Pakistan’ın ilk cumhurbaşkanı)

Muhammed Eyüb Han (1958-1969 arasında Pakistan cumhurbaşkanı olarak görev yaptı)

Hamed bin İsa el-Halife (Bahreyn Kralı)

Prens Khalid bin Bandar (Suudi Arabistan İstihbarat Başkanı)

Aisoultan Nazarbayev (Nursultan Nazarbayev’in torunu)

Zayid bin Sultan el-Nehyan (Birleşik Arap Emirlikleri’nin kurucusu ve 1971-2004 yılları arasında devlet başkanı, Abu Dabi hükümdarı)

Muhammed bin Raşid el-Mektum (Birleşik Arap Emirlikleri Başbakanı)

Yakubu Gowon (Nijerya İç Savaşı sırasında hüküm sürdü, bir askerdir)

Murtala Mohammed (Nijerya Devleti’nin 4. Başkanı)

Hassan Katsina (Nijerya İç Savaşı sırasında Genelkurmay Başkanı)

Chukwuma Kaduna Nzeogwu (Nijerya’yadaki 15 Ocak 1966 askeri darbesinde başrol oynayan bir subay)

Abdullah Şah (Malezya hükümdarı)

Sultan Hassanal Bolkiah (Brunei Sultanlığı’nın* 29. Sultanı ve ilk Başbakanı)

*Brunei Sultanlığı: Brunei ya da resmî adıyla Brunei Barış Ülkesi Devleti, Brunei Darü’s-Selam Devleti Güneydoğu Asya’da Borneo adasında yer alan sultanlığı

Henri (Lüksemburg büyük dükü)

Guillaume (Lüksemburg tahtının varisi)

Johnny Mercer (Boris Johnson hükümetinde Savunma Bakanı)

Ürdün’ün üç kralı da bu tedrisattan geçmiştir: Tallal Bin Abdullah, Hüseyin Bin Tallal, Kral Abdullah Bin Hüseyin (2.Abdullah). Ayrıyeten bu akademiden mezun Haşimioğullarına mesup 12 kişi vardır ve bunların üçü prens üçü de kraldır ve halihazırda saltanatta sıra bekleyen yeni akademi üyeleri mevcuttur.

Prens Hüseyin(Ürdün veliaht prensi)

Suudi sekiz prens de bu akademi de eğitim görmüştür.

Kraliyet üyelerinden Prens William ve Prens Harry de bu akademiden mezundur. Ve daha sayamadığımız kendi bölgesine yön veren ya da verdirilen yüzlerce kişi buradan mezun olmuştur. Hatta 2015 yılının bir haberine göre bu okuldan mezun 11 Cumburbaşkanı, 17 Başbakan, 21 Prens, 8 Kral, 21 Meşhur Yazar, 56 Bakan, 49 Lord, 127 milletvekili vardır.

Sonuç olarak, dünyadaki yerini sürdürmek isteyen Britanya İmparatorluğu, başta Ortadoğu olmak üzere Afrika ve Asya’da kendine yakın yönetimler elde etmek amacıyla bu ülkelerdeki yönetim kadrosunu yetiştirmektedir ve böylece burada yapacağı, yürüteceği politikalarda kendine pürüz yaratacak bir lider bulamamaktadır, zaten de bunu istemektedir. Bu liderler de herhangi bir Britanya ya da ABD müdahalesinde ya sessiz kalmaktadır veyahut onlarla birlikte hareket etmektedir.

Comment here