Siyasal Bilimler

Dökülen Kan Kilisesi

Bu makaleyi 5 dakikada okuyabilirsiniz

 

Hazırlayan: Namık Yıldızalkan

          Romanov Hanedanı’na mensup olan Çar Aleksandır Nikolayeviç (2. Aleksandır) 29 Nisan 1855-1881 tarihleri arasında Rusya İmparatorluğu’nun yönetimini elinde bulunduruyordu. Yaptığı reformlarla ülkesinin birçok alanda kalkınmasına ve gelişmesine katkı sağlamıştı. Fakat özgürlük alanında yapılan yeniliklerin yetersiz olduğunu ve yapılan yeniliklerin kısa vadede sonlandığını söyleyen gençler birden çok örgüt oluşturarak Çar 2. Aleksandır’a karşı bir tutum sergiledi. Bunun üzerine ülke çapında yoğun güvenlik tedbirleri alınmaya başlandı. Bu tedbirlerin ardından Çar karşıtı gruplar silahlı ve bombalı eylemler gerçekleştirmeye başladı. Çar’a karşı birkaç kez bombalı saldırı düzenlendiyse de istenilen sonuç elde edilemedi. Fakat 13 Mart 1881’de Narodnaya Volya (народная воля) adlı bir örgütün bombalı eylemi sonucunda ağır yara aldı ve bu yaralanmanın sonrasında öldü. Bu eylem ülkede büyük infiale neden oldu. Suikastın gerçekleştirildiği yere oğlu Çar 3. Aleksandır tarafından babasının anısına bir kilise yapılmaya karar verildi.

        1883 yılında Sankt Petersburg’da yapımına başlanan kilisenin tamamlanması uzun yılları buldu. Uzun zaman boyunca tamamlanamamasının birden fazla sebebi vardır. Bunlardan en önemlisi kilisenin yapılacağı arazi Griboedov Kanalı’nın hemen bitişiğinde bulunuyordu. Kanal ile yan yana olmasından dolayı yapılacak yapının temelinde birtakım problemler meydana geldi. Buna ek olarak başlangıçta kilisenin maliyeti 3,5 milyon ruble civarlarında hesaplanmış fakat inşaatın maliyeti 4,5 milyon rubleye mâl olmuştu. Ekonomik sıkıntılarda yapının tamamlanmasını geciktiren faktörler arasında yer almaktadır. Hatta inşaatı tamamlamak için belli aralıklarla halktan bağış toplanmıştır. Gereken ekonomik maliyetinde elde edilmesiyle yapımına 1883 yılında başlanan kilise 1907 yılında tamamlanabilmiştir.

       Kilisenin dış görünümü Moskova’da bulunan Aziz Vasili Katedrali’ni (Собор василия блаженного) andırmaktadır. Sankt Petersburg şehrinin merkezinde bulunan bu kilise yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi ve merak ile ziyaret edilmektedir. Taşları kırmızı-kahverengi arası bir renk olduğundan kiliseye ‘Kanlı Kilise’ yahut ‘Dökülen Kan Kilisesi’ adı verilmiştir. Fakat birçok kaynakta Voskresenia Khrostova Kilisesi olarak da yer almaktadır. Kilisenin dış duvarlarına Hristiyanlık tarihinin önemli kişileri resmedilmiş ve İncil’den bazı kesitler taşlara işlenmiştir. Bu işlemelerin yanı sıra bir Kilise’nin kubbelerinin oval bir biçimde oluşu Ortodoks Mimari ile yapıldığının en belirgin özelliklerinden biridir. Kubbelerin üzerinde bulunan renkli, yuvarlak yapılar ise bu kilisenin Rus mimari anlayışla tasarlandığının göstergesidir. Birçok kilisede ve katedralde de olduğu gibi Dökülen Kan Kilisesi’nin de kubbeleri üzerinde hilal üzerine yerleştirilmiş haç bulunmaktadır. Dini üstünlüğü göstermek için yapılmış olan bu figürler aynı zamanda denizcilik sembolü olan armayı andırmaktadır. Nitekim Sankt Petersburg bir liman şehridir. Dış cephesi kadar iç mimarisi de diğer kiliselerden farklılık göstermektedir. Duvarlar, kolonlar, tavan ve kapılar boşluk olmaksızın Hristiyanlık dinine ait mozaiklerle süslenmiştir. Sadelikten çok uzak bir yapıya sahip olan kilisenin giriş kapısının hemen solunda patlamanın gerçekleştiği nokta büyük bir kafes içinde muhafaza edilmektedir. Bu bölgeye herhangi bir şey inşa edilmemiş ve olduğu gibi bırakılmıştır. Kafes içindeki bölümde kaldırımın dahi çöktüğünü görmek mümkündür. Kafesin hemen yan tarafında dini eşyalar ve kiliseye dair hediyelik eşyalar satılmaktadır. İbadethaneden çok müzeyi andıran bir atmosfere sahiptir.

                                                                                                                     

Comment here