Askeri TarihÇeviriDünya SavaşlarıİncelemeListe

Ordusu Olmayan Ülkeler

Bu makaleyi 5 dakikada okuyabilirsiniz

Gerek yaşam tarzımız ve kültürümüz gerek coğrafi konumumuz ve tarihsel bağlarımız nedeniyle herhangi bir orduya, silahlı güce sahip olmamak özellikle biz Türkler için söz konusu dahi olamaz. Fakat bazı ülkeler uzun zamandan beri bir orduya sahip değil, o ülkeleri sizler için derledik:

Monaco

Kraliyet ailesini korumakla görevli birkaç asker dışında, 2 km2 bir Akdeniz şehir devleti olan Monaco, neredeyse 400 yıldır bir orduya sahip değil. Monaco’da yaşayan 35.000 kişinin savunmasını Fransız ordusu üstlenmiş durumda.

Andorra

İspanya ve Fransa arasında bulunan Andorra, savaş kabiliyeti olan bir orduya sahip değil. 46 km2 olan prenslik polis gücüne bağlı askeri bir anti-terör timine sahip. Fakat yasalara göre acil bir ulusal durumda tüm yetişkin erkekler silâhaltına çağırılabilir. Şu anda hem Fransa, hem de İspanya Andorra’yı korumaktadır.

Samoa

Uzak Pasifik’te bir ada ülkesi olan Samoa’nın, “The Nafanua” isimli devriye botu ile desteklenen polis gücü dışında silahlı bir kuvveti yok. Yeni Zelanda 1962 yılından beri gönüllü olarak Samoa’nın savunmasını üstleniyor.

Kiribati

Kiribati, tek gemilik bir donanmanın desteklediği ulusal polis gücüne sahip, Pasifik’te 1.5 milyon metre karelik bir alana dağılmış 32 mercan adasından oluşan bir ülke. Ülkenin savunma ihtiyacını Avustralya ve Yeni Zelanda üstleniyor.

Nauru

Dünyanın en küçük ada ülkesi sayılan Nauru, Avustralya tarafından korunuyor. Yerel asayiş küçük bir polis gücü ve gönüllüler tarafından sağlanıyor.

Mauritius

Hint Okyanusu’nda bulunan Mauritius, ordusunu ve donanmasını 1968 yılında lağvetti. Fakat 10.000 kişilik bir polis gücüne, koloni döneminden kalma 1500 kişilik özel, mobilize bir gönüllü komando taburuna ve 500 kişilik bir arama-kurtarma gücüne sahip.

Liechtenstein

Ulusal borcu olmayan, nüfusu 35.000 kişi olan ve Avusturya ile İsviçre’nin arasında yer alan prensliğin savunma ihtiyacı küçük bir özel harekat (SWAT) gücü tarafından sağlanıyor.

Dünya Jandarması Sam Amca kimleri koruyor?

Amerika Birleşik Devletleri dünya çapında birtakım küçük devletlerin askeri korunma ihtiyacını sağlıyor. Örneğin 1869 yılında ordusunu lağveden fakat Birleşmiş Milletler Barış Gücü’ne aktif personel desteği veren İzlanda’da, 1950 ile 2006 yılları arasında Amerikan askeri varlığı mevcuttu. Benzer şekilde kendi polis güçlerine ve savaş gemilerine sahip olan Marshall Adaları, Mikronezya ve Palau ülkeleri “Compact of Free Association” anlaşması koşulunca Amerika Birleşik Devletleri’nin askeri koruması altındadır.

Bölgesel Güvenlik Sistemi

Batı Yarımküre’deki ordusuz üç ülke; Grenada, St. Lucia ve St. Vincent güvenlik için başka bir büyük güce değil, kendilerine, Bölgesel Güvenlik Sistemi (RSS) adıyla bilinen anlaşmaya güveniyorlar. Bu anlaşmaya üye olan Antigua, Nevis & Barbados ve Dominik gibi ülkeler sınırlı bir askeri kapasiteye sahip. Örneğin Grenada ordusu 1983 yılındaki Amerikan işgalinden sonra dağıtılmıştır. Bugün Grenada savunmasını polis gücü üstlenmiş durumda. Kuzeyindeki komşusu St. Lucia ise toplamda 116 kişilik polis ve sahil güvenlik gücüne sahipken St. Vincent ve Grenadines İngiliz donanma subayları tarafından idare edilen toplamda 94 kişilik arama-kurtarma ve güvenlik gücüne sahip. Komuta merkezi Barbados’ta bulunan RSS, sivil savunma ve arama-kurtarma görevleri dışında uyuşturucu ticareti ile mücadele etmektedir.

Kaynak:

militaryhistorynow.com

Comment here