Eskiçağ

Antik Roma’da Eğlence, Atletizm ve Boş Vakit

Bu makaleyi 5 dakikada okuyabilirsiniz

Hazırlayan: Malik Atay

Antik Roma’da hayat negotium (iş ve çalışma) üzerinde dönmesine rağmen ayrıca otium (boş zamanlar) için de vakit vardı. Yüzmeden masa oyunlarına, tiyatro performanslarından atletizme ve eğlencenin bir çok çeşitine kadar Antik Roma’da hayat bugünkünden farklı değildi.

Roma’daki en popüler eğlence mekanlarından biri olan Campus Martius Romalı gençlerin çeşitli aktiviteleri yapabileceği bir alandı[1]. Bu alanda boks, güreş, yarış, atış[2] ve atlama[3] dahil bir çok aktivite yapılırdı. Romalı kadınlar ve kızlar genellikle bu aktivitelere katılmazlardı.

Yüzme: Yüzme Romalı erkekler için en önemli aktivitelerden biriydi ve genel olarak Campus Martius’un yanındaki Tiber Nehri’nde yapılırdı. Çoğu Roma Hamamı, insanların yüzmekten keyif almaları için havuzlarla donatılmıştı. Antik dönemde kadınların nasıl yüzdükleri ile ilgili kaynaklar vardır.

Binicilik: Her Romalının iyi bir at binicisi olması bekleniyordu, genç yaştaki Romalı erkeklerin tercih ettiği bir aktiviteydi.

Güreş ve Boks: Güreş ve Boks popüler spor olmakla birlikte, genellikle Roma Hamamlarında (merkezi alan) palaestra’da uygulanırdı. Her ikiside kişinin gücünü ve dayanıklılığını geliştirir ve sağlıklı zinde bir birey oluştururdu, tahmin ettiğiniz gibi çoğu Romalı’nın keyif aldığı bir şeydi. Boks eldiveni diye bir şey olmadığından dolayı, atletler ellerini sıkıca bez ile sarıyorlardı.

Koşu: Koşu Antik Roma’da bir başka favori aktiviteydi. Erkekler birbirleriyle ideal bir yer olan Campus Martuis’da yarışma yapıyorlardı.

Avlanma ve Balık Tutma: Avcılık Roma elitleri arasında eski, aynı zamanda oldukça popüler sporlardan biriydi, erkek çocuklar sıklıkla babalarıyla birlikte nişancılık öğrenmek amacıyla avlanmaya giderdi. Ülkede balık tutmak favori eğlenceler arasındaydı.

Top Oyunları: Bu egzersizler sırasında Romalılar hentbol, futbol, çim hokeyi, yakalama oyunu belki de toplardan kaçma[4] tarzı çeşitli spor aktivitelerine katıldılar. Bu oyunlar genellikle palaestra ya da sphaerista’larda (kort) yapılırdı. Kadınlarında bu oyunlara katıldığına dair kaynaklar vardır.

Masa Oyunları: Antik Romalılar geniş ölçüde (Tesserae) zarın da dahil olduğu, beş taş (Tali or Tropa), satranç (Latrunculi), dama (Calculi) üç taş (Terni Lapilli), son olarak tavla (Tabula) olmak üzere çeşitli oyunlar oynanıyordu.

Halka Açık Eğlenceler: Roma halkını tatmin etmek ve isyanları önlemek için Circus Maximus’da at yarışları, müzikal ve tiyatro performansları, idamlar, hayvan katliamları ve gladyatör dövüşleri gibi şeyler yapılıyordu. Roma’nın ünlü amfitiyatrosu Colosseum 50.000 seyirciyi alabilecek kapasitedeydi. Ayrıca halkın izlesi için arenayı sular altında bırakıp deniz savaşı (Naumachia) yaptıklarına dair tarihi kaynaklar vardır. Bu eğlence formları, Roma kültürünün önemli ve ayırıcı bir parçasıydı.

 

Kaynakça

Roman Ball Games Accessed 1 Dec 2016.

Roman Board Games Accessed 1 Dec 2016.

Nigel B. Crowther. Sport in Ancient Times. Westport, CT: Praeger Publishers, 2007

 

Çeviri

https://www.ancient.eu/article/98/athletics-leisure-and-entertainment-in-ancient-rom

[1] Metin olabildiğince Türkçeleştirilmiştir.

[2] Disk fırlatma. Heykeltıraş Myron’un en meşhur eseridir aynı zamanda.

[3] Uzun atlama.

[4] Olabildiğince Türkçeleştirilmiştir.

Comment here