Çocuk

Çocuklar İçin “Ağacın Hafızası” Kitap İncelemesi

Bu makaleyi 3 dakikada okuyabilirsiniz

Hazırlayan: Sümeyye Bayır Taşdemir

 

Ağacın Hafızası, Tina Vallés, çev. Emrah İmre, İstanbul, Can Çocuk Yayınları, 2020, s. 277.

 

Tina Vallés, 1976 Barcelona doğumlu Katalanca Filoloji bölümünden mezun olmuş bir yazardır. Ülkesinde yayımlanmış çeşitli eseri Katalancaya kazandırmış, bazı yayınevlerinde tasarımcı olarak çalışmıştır. Yetişkinler ve çocuklar için kitap yazmıştır. Ağacın Hafızası kitabıyla 2017 yılında prestijli yayınevi Anagrama tarafından verilen Llibres Ödülü’nü almıştır.

Ağacın Hafızası kitabı Emrah İmre tarafından Türkçeye kazandırılmıştır. Oldukça samimi bir üslupla kaleme alınan kitap, çocukların yanı sıra büyüklerin de büyük bir zevkle okuyabileceği şefkat duygusu temelinde oldukça duygusal bir eser.

Jan adlı başkarakterin Joan isimli dedesi ile arasında geçen ilişkinin içsel izlenimleriyle başlayan ve devam eden bir roman. Dedesinin ve anneannesinin Janlarla beraber yaşama süreci işlenirken, okuldan almaya gelen dedesi ile arasında geçen diyaloglarda her zaman ağaçların eşlik etmesi kitabın isminin neden Ağacın Hafızası olduğu konusunda önemli ipuçları verir.

Jan’ın dedesi Joan’ın her halinde bulduğu sıcaklığı kelimelerle çok güzel işlemektedir yazar. Bazı satırlarda Jan sizi çocukluğunuza çekecek kadar samimi anlatılmış. Her hikâyesini ağaçlarla taçlandıran dedesi ile arasında tek bir harfin yokluğu Jan’nın yaratıcı dünyasına tebessümlerle yolculuğa çıkarmaktadır.

Romanın başlangıcından sonuna kadar sizi dokunaklı bir yolcuğa çıkaran Ağacın Hafızası, olayların sıralanışı ve bir çocuğun iç dünyasına yolculuk etmek isteyenler için mutlaka okunulması gereken bir eser.

Comment here