Çocuk

Antik Roma’da Hayat Nasıldı?

Bu makaleyi 7 dakikada okuyabilirsiniz

Çeviren: Malik Aktay

  • Öncelikle şunu belirtelim bu yazı minik dostlarımız için kısa ve öz şekilde çevrilmiştir.

 

2000 yıl önce Roma şehri İskoçya’dan Suriye’ye uzanan dev bir imparatorluğun merkeziydi. Roma gücünün zirvesinde Avrupa’dan Kuzey Afrika ve Asya’ya kadar 45 milyonun üzerinde insanı yönetiyordu. Ordusu antik dönemin en güçlüsüydü. Roma ordusundaki büyüklüğü daha fazla toprak fethedip bir kasabadan büyük muazzam bir başkent haline geldi. Antik Roma parıldayan muhteşem mermer tapınakları, muazzam güzellikte saraylara ve gösterişli gladyatör şovlarına ev sahipliği yapıyordu.

 

Peki Roma Nasıl Kuruldu?

 

Romalıların şehirlerinin nasıl kurulduğu ile ilgili bir hikayesi vardı. Efsaneye göre, Roma 2 kardeş tarafından kuruldu, Romulus ve Remus onlar savaş tanrısı Mars’ın oğullarıydı. Romulus ve Remus bir bebek olarak kötü kalpli amcaları tarafından Tiber Nehrine bırakıldılar. Fakat bebekler bir kurt tarafından kurtarıldı. Kardeşler büyüdüğünde ise amcalarını öldürerek bunun intikamını aldılar.

 

Ardından yeni bir şehir kurmaya karar verdiler, ama aralarında nereye kuracaklarına dair tartışma çıktı. Romulus Palatine Tepesi’ne kurmak istiyordu Remus ise Aventine Tepe’sine kurmayı tercih ediyordu. Kimin haklı olduğunu bulmak için tanrıların işaretlerine baktılar. Ancak kardeşler tanrıların kendisini seçtiğini düşündükleri için karar veremediler. Bir gün, ikizler kavgaya tutuştu ve Romulus Remus’u öldürdü. Ardından Romulus şehre kendi isminden hareket ile şehre ‘Roma’ adını verdi.

 

Roma’yı kim yönetti?

Roma erken dönemlerde krallar tarafından yönetiliyordu. Romulus ilk kraldı, son kral ise Gururlu Tarquinus’du. Romalılar ise Tarquinus’u M.Ö 509’da isyan ile tahtından indirdi. Rome bu olayın ardından bir cumhuriyete dönüştü. Cumhuriyet rejimiyse tek bir kişinin şehre egemen olması ve gücü elinde toplamasına izin vermiyordu. Onun yerine senatör denilen bireyler gücü elinde paylaşıyorlardı. Roma muazzam ordusu ile günbegün yükseldi. Senatörlerse her zaman orduyu kontrol etmelerine izin verilmiyordu, bazen orduyu yöneten komutanların senatörler ile fikir ayrılığına düştüğü görülüyordu. M.Ö 49’da Roma’nın muazzam generallerinden Julius Caesar ordunun gücünü eline aldı ve Roma’ya bir kral gibi tekrar hükmetmek istedi. Bazı senatörler ise bunu beğenmedi ve onu M.Ö 44’de öldürdüler. Ama bunu yapmak için çok geç kalındı çünkü Julius Caesar Roma’yı çoktan değiştirmişti. Birkaç yıl sonra onun benimsediği oğlu Octavian gücü eline aldı ve Roma’nın ilk İmparatoru oldu. Bu imparator ve bunun gibi birçok imparator Roma’yı uzun yıllar yönettiler.

 

Romalılar Neye İnanıyordu?

Romalıların her yönden farklı tanrı ve tanrıçaları vardı. Gök gürültüsü, aşk, savaş, bilgelik gibi daha birçok özelliği vardı bu tanrı ve tanrıçaların. Romalılar her zaman tanrıların iyi taraflarını tutmayı deniyorlardı. Tanrı ve tanrıçalara güzel tapınaklar yapıp onları mutlu etmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlardı. Hatta Romalılar elde ettikleri yerlerden ödünç tanrılar bile alıyorlardı! Mısır’dan Tanrıça İsis gibi, İran’dan Mitras gibi. Bazı imparatorlar da öldükten sonra tanrı ilan ediliyordu. Romalılar imparatorlarını tanrı ilan ettikten sonra onların daha güçlü ve daha saygın olacaklarını umuyorlardı. Uzun bir süreden sonra Romalılar Hristiyan oldular. Hristiyanlık İmparator Contantine tarafından 4.ncü yüzyılda Roma İmparatorluğu boyunca resmi din ilan edildi. Bundan önce ise Hristiyanlar imparatorlara saygı göstermedikleri gerekçesi ile çoğu zaman hor görüldü.

 

Roma İmparatorluğu Nasıl Son Buldu?

 

Beşinci yüzyılın başlangıcında Roma İmparatorluğu yavaş yavaş dağılmaya başlamıştı. Kuzey Avrupa’dan sürekli kabileler Roma’ya saldırıyordu. Romalılar ise bu insanlara ‘Barbar’ diyorlardı. Çünkü Romalılar bu insanların medenileştirilmemiş olduklarını düşünüyordu. Roma M.S 410’da Vizigotlar Roma’ya giriş yaptılar. Mükemmel Roma mimarilerini yok ettiler ve istedikleri gibi Romalıları öldürdüler. Son Roma İmparatoru Romulus Augustus M.S 476’da gücünü ve tahtını kaybetti. Bu süreç içerisinde sürekli her yeni gelen kralı başka bir devlet yıktığı için İtalya ve Roma uzun bir süre iç ve dış çekişmeler ile el değiştirdi.

 

Çeviri metin; https://www.bbc.co.uk/bitesize/topics/zwmpfg8/articles/z2sm6sg

Comment here