Çocuk

23 Nisan Coşkusu Eve Sığar

Bu makaleyi 7 dakikada okuyabilirsiniz

Hazırlayan:Fatmanur Şahin

Bu yıl Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. yılı! 100 yıl geçmiş; milletimizin esaret zincirlerini kırıp, geleceğin yarınlarına ışık tuttuğu günün üzerinden..

Bu kutlu gün Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklarımıza armağan edildi. Yani yarınlarımıza… Geleceğin mimarlarına… İstikbalin teminatlarına… Armağan edildi çünkü Atamız biliyordu bir çocuğun nice kuvvetler barındırdığını. Ulusun egemenliğinin bekçisi idi çocuklar. Kuvvetinin farkına varılan her çocuk milletini yükseltmeye amildi.

Bu yıl Atamızın armağanı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı evlerimizde kutlayacağız. Bu bayramda meydanlarda kutlamalar yapamıyor olsak dahi, meclisimizin açılışının 100. yılında coşkumuzu evlerimize sığdıracağız. Çocuklarımıza milli bayram bilincini doyasıya yaşatacağız..

Peki ya nasıl doldururuz çocuklarımızın kalbine bu coşkuyu? Neler yapabiliriz 23 Nisan günü? Bayramı evlerimize nasıl sığdırırız?

İşte çocuklarımıza 23 Nisan’ımızı kutlu kılacağımız 10 fikir:

1)İlk olarak 23 Nisan günü çocuklarınıza bayram havasını hissettirebilmek adına en güzel kıyafetlerini giydirin. Bu çocuklarınız için günü özel kılacak ilk adım olacak.

2)Aile üyelerinin içerisinde bulunacağı bir konuşma halkası oluşturun. Bu konuşma halkasında çocuklarınıza günün anlam ve önemini içeren birtakım sorular yöneltin. Bu sorular:

“23 Nisan deyince aklına neler geliyor?

Bu bayramın tam adını biliyor musun?

Bu bayramı çocuklara kim armağan etmiştir?

Atatürk bu bayramı neden çocuklara armağan etmiştir?” olabilir.

Bu konuşma halkası içerisinde çocuklarınızın kendisini özgürce ifade edebilmelerine özen gösterin. Onların cevaplarını dinledikten sonra onlara günün anlam ve önemini anlatın. Devamında çocuklarınızla kendi çocukluğunuzda yaşadığınız 23 Nisan anılarınızı paylaşabilir, var ise resimlerinizi gösterebilirsiniz. Bu şekilde kurulan sağlıklı iletişim çocuklarınıza iyi hissettirecektir.

3)Çocuklarınıza 23 Nisan ile alakalı resimler çizdirip, dilerler ise şiirler yazdırın. Onlarla birlikte pencereleri süsleyin, yaptıkları çalışmaları da odalarının pencerelerinde sergileyin.

4) Çocuklarınıza İstiklal Marşı’nın bir kıtasını ve 23 Nisanla ilgili bir şarkıyı önceden öğretin. 23 Nisan günü onu dikkatlice dinleyin ve alkışlayıp onure edin.

5)Çocuklarınızla evde sağlıklı bir şekilde oyun hamuru yapın ve oynayın. Sizler için tarifi bırakıyorum:

3 su bardağı un

¼ su bardağı tuz

1 su bardağı su

2 yemek kaşığı sıvı yağ

Bir kabın içinde un, tuz, su ve yağı karıştırıp iyice yoğurun. Yağın miktarını hamurunuzun kıvamına göre çoğaltabilir veya azaltabilirsiniz. Eğer hamurun kıvamı fazla sıvı olursa, daha fazla un ekleyerek daha katı olmasını sağlayabilirsiniz. Hamurunuzu kahve/ vişne suyu gibi doğal yöntemlerle renklendirebilirsiniz. Hamur yapmak çocuğunuzun ilgisini oldukça fazla çekecektir.

6)Beraber oyunlar oynayın. Bu oyunlar çocuklarınızın oynamaktan zevk aldığı oyunlar olabilir. Yahut sizler çocuklarınıza oyunlar öğretebilir, birlikte yumurta taşımadan çuval yarışına kadar birçok oyun oynayabilirsiniz. Bu oyunlara ek olarak sizler için çocukların zevk aldığı bir oyunu da ben ekliyorum.

*İki farklı renkte kartona; resmedildiği gibi çarpım tablosundan sorular yazın.

*Bardakların arka kısmına ise soruların cevaplarını ekleyin.

*Bardaklar karışık iken oyuna başlayın.

*Bardakları kendi kartonunda doğru yerlerine ilk yerleştiren oyunu kazanır.

*Böylece çocuğunuz hem eğlenecek hem de derslerinden uzak kaldığı bu süreçte bilgilerini de pekiştirecektir.

7)Çocuklarınıza bu süreçte sanal olarak gezme imkanı verilmiş olan müzeleri gezdirin. Özellikle Oyuncak Müzesi çocuklarınızın çok dikkatini çekecektir.

https://istanbuloyuncakmuzesi.com/pages/360-tur

8)Çocuklarınızla ünlü ressamları ya da ünlü ressamların sanat eserlerini canlandırın. Bu çocuklarınızın hem sanatsal yönünü zenginleştirecek hem de çok keyifli vakit geçirmelerini sağlayacaktır.

9)Çocuklarınızla “Sev Kardeşim”, “Hayat Bayram Olsa” gibi şarkıların işaret dili ile ifade edilişini öğrenin. Bu etkinlik çocuklarınız için farklı,anlamlı ve eğlenceli bir deneyim olacaktır.

10) Ve son olarak 23 Nisan akşamı saat 20.00’da çocuklarımızla beraber bayraklarımızı alıp balkonlarımızdan en gür sesimizle İstiklal Marşı’mızı okuyalım…

Haydi! 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkusunu sığdıralım evlerimize.. Atamızın armağan ettiği bu bayramı çocuklarımıza şen kılalım.Onlara bu imkanları sunalım. Doyasıya eğlensinler, ifade etsinler kendilerini. Milli bayramlarını yaşasınlar, yaşasınlar ki yarının çocuklarına yaşatabilsinler.

 

Sanki her tarafta var bir düğün

Çünkü en şerefli en mutlu gün

Bugün 23 Nisan

Hep neşeyle doluyor insan!

Comments (1)

  1. Gerçekten çok bilgilendirici ve eğlence dolu bir yazı olmuş . Tebrik ederim ve böyle özel günleri çocuklarımıza / kardeşlerimize nasıl daha iyi hissettirebiliriz temalı çalışmalarınızı okumak için merakla bekleyeceğim ❤️

Comment here