Bismillah diyoruz…

Öyle diyordu Necip Fazıl: Bir Müslümanın aksiyonunun başı besmeledir: Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla… Her işimizi Allah adına yapmak için, Allah rızasına ermek için Bismillah diyoruz… Muhammed Mustafa Efendimizin –O’na salat ve selam olsun- yolunu yolumuz bilip bu yolda ‘’Güneşi sağ elime, ayı sol elime verseler de davamdan vazgeçmem’’ diyen o Kutlu Resulün peşinde ‘’üç ayakla seken topal köpek’’ olabilmek için Bismillah diyoruz… 1000 yıl evvel Resul-ü Zişan Efendimizin buyruklarına ses verip kendini bu uğurda Alp bilen, Eren bilen ataların davasını güdebilmek için Bismillah diyoruz… 1000 yıl İslâm uğrunda canından, malından, vatanından vazgeçererek İlâ-yı Kelimetullah davasını ülkelerden ülkelere, kıtalardan kıtalara taşıyan Alparslanların, Osman Gazilerin torunu olabilmek için Bismillah diyoruz…

Derdimiz var, çilemiz var, tasamız var; bunlarla beraber ümidimiz var, gayemiz var, ülkümüz var. ‘’Yeis günah, ümit ibadettir’’ diyenlerin sözlerine kulak verip ‘’Ümit en son terk olunan şeydir’’ sözünü kendimize şiar edindik. Yenilgilerle dost olsak da, zafer kapısınını bırakın açmak, aralayamasak da, seferimizden vazgeçmeyiz. Bugün bu bir mecmua aracılığıyla olur, yarın bir sohbette, belki bir konferansta, belki yalnızca çocuğumuza verebileceğimiz bir öğüt olur. Davanın küçüğü büyüğü, çokluğu azlığı gibi hırslara girmeden, nerede var isek ‘’zaman bendedir ve mekân bana emanettir’’ diyeceğiz ve Rabbimizin izniyle bu uğurda yolumuza devam edeceğiz.

Şairin de dediği gibi ‘’Mühim değil güceneni küseni / Allah sevmez haksızlığa susanı’’ diyeceğiz ve çokça tatlı ama bazen de acı konuşacağız. Bizi okuyanlara ışık olacağımız gibi ayna olmayı da kendimize bir vazife bileceğiz. Belki davanın özünü değil, yalnızca şeklini yaşayıp yaşatma sevdası içinde kendimizi eğlendireceğizdir; bilemeyiz. Biz yalnızca dua edeceğiz: Rabbim davamızı kuru şekilcilikten öze indir. Sözümüzde yaşatabildiğimiz gibi özümüzde de yaşatabilmeyi bize nasip et.

Velhasıl; Türklüğün, İslâmlığın uzlaşmacısı değil, davacısı olacağız. Mecmuamız çıktığı sürece, bizler bu topraklarda yaşadığımız sürece Allah’ın izniyle ne geri adım atmaya niyetimiz var ne de bırakıp gitmeye… Bize dua edin.

Kısık Sesler Mecmua adına Yasin USTA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir